kategoria: Kraj
7 czerwiec 2024

Kolejni turyści ukarani mandatami za wejście na pas drogi granicznej

zdjęcie: Kolejni turyści ukarani mandatami za wejście na pas drogi granicznej / pixabay/6123192
Mandatami łącznej wysokości 400 zł zostało ukaranych dwóch obywateli Niemiec, którzy przyjechali rowerami w pobliże granicy polsko-rosyjskiej i weszli na pas drogi granicznej - podała w piątek warmińsko-mazurska Straż Graniczna. Od początku roku podobnych wykroczeń dopuściło się 69 osób.
REKLAMA

Obecność dwóch rowerzystów w rejonie granicy polsko-rosyjskiej zarejestrowały kamery Straży Granicznej. Zdarzenie miało miejsce na odcinku służbowej odpowiedzialności placówki SG w Baniach Mazurskich.

"Dwóch obywateli Niemiec przyjechało w rejon granicy, by zobaczyć ją z bliska. Mimo widocznych tablic i kamer Straży Granicznej, weszli na pas drogi granicznej. 60-latkowie zostali ukarani mandatami na łączną kwotę 400 zł" - przekazała PAP rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Jak zaznaczyła, od początku roku funkcjonariusze SG ujawnili 69 osób, które "z ciekawości" złamały przepisy, bo z bliska chciały zobaczyć granicę polsko-rosyjską lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Przez cały ubiegły rok było jedynie 13 tego typu przypadków.

Straż Graniczna apeluje o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa podczas turystycznych wycieczek, grzybobrania czy spacerowania w okolicach granicy państwowej. Funkcjonariusze przestrzegają przed konsekwencjami karnymi w przypadku wejścia lub wjazdu na pas drogi granicznej - za takie wykroczenia grozi grzywna do 500 zł.

Granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej. Przekraczanie jej jest możliwe wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na przejściach granicznych, a wejście na pas drogi granicznej jest zabronione. (PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Elbląg
19.7°C
wschód słońca: 04:08
zachód słońca: 21:19
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Elblągu

kiedy
2024-06-22 09:00
miejsce
Bulwar Zygmunta Augusta, Elbląg,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-26 19:00
miejsce
Klub MJAZZGA, Elbląg, ul. Kowalska...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-12 18:00
miejsce
Klub MJAZZGA, Elbląg, ul. Kowalska...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-25 19:00
miejsce
Biblioteka Elbląska im. C....
wstęp biletowany