kategoria: Rolnictwo i Hodowla
5 czerwiec 2024

Wilk potrącony przez auto na S7 wrócił na wolność

zdjęcie: Wilk potrącony przez auto na S7 wrócił na wolność / pixabay/1226698
Wilk, którego w maju potrącił samochód na drodze S7 koło Małdyt, został wypuszczony na wolność po zakończeniu leczenia w specjalistycznym ośrodku. Brzask – jak nazwali go opiekunowie – wrócił do swojej grupy rodzinnej.
REKLAMA

O wilku przebywającym w pasie drogowym powiadomili policję kierowcy podróżujący trasą ekspresową S7 w okolicy Małdyt (woj. warmińsko-mazurskie). Ze zgłoszeń wynikało, że zwierzę jest ranne i ma problemy z poruszaniem się. Okazało się, że zostało potrącone przez samochód. Do zdarzenia doszło 11 maja.

Poturbowany drapieżnik został odłowiony i trafił początkowo do Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Jelonki. Ponieważ wymagał specjalistycznej pomocy, zespół Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" przetransportował go do Ośrodka Rehabilitacji "Mysikrólik" w Bielsku– Białej, gdzie diagnostyką i leczeniem zajęła się lekarz weterynarii Izabela Całus.

W środę stowarzyszenie poinformowało, że po tym, jak stan zdrowia wilka się poprawił, został zaopatrzony w obrożę GPS-GSM, a następnie odwieziony w rodzinne strony. Brzask – jak nazwali go opiekunowie – został uwolniony 30 maja.

Stowarzyszenie podało również, że przeprowadzone przez nie badania terenowe przy wykorzystaniu telemetrii i fotopułapek pokazały, że po uwolnieniu Brzask natychmiast powrócił do swojej grupy rodzinnej.

"Wszystko wskazuje na to, że uczestniczy w wychowie szczeniąt. Jego aktywność i pobrane w terenie próby genetyczne pozwolą nam ustalić, jaki jest jego status socjalny" – przekazało stowarzyszenie.

Wilk jest w Polsce gatunkiem ściśle chronionym. Jak szacują służby ochrony środowiska, w woj. warmińsko-mazurskim żyje ok. 160 tych drapieżników. W ubiegłym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie otrzymała 18 zgłoszeń o odnalezieniu martwego wilka. W siedmiu przypadkach jako prawdopodobną przyczynę śmierci wskazano kolizję z pojazdem, w dwóch kłusownictwo, a w dziewięciu nie ustalono przyczyny. (PAP)

Autor: Marcin Boguszewski

mbo/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Elbląg
19.7°C
wschód słońca: 04:08
zachód słońca: 21:19
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Elblągu

kiedy
2024-06-22 09:00
miejsce
Bulwar Zygmunta Augusta, Elbląg,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-26 19:00
miejsce
Klub MJAZZGA, Elbląg, ul. Kowalska...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-12 18:00
miejsce
Klub MJAZZGA, Elbląg, ul. Kowalska...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-25 19:00
miejsce
Biblioteka Elbląska im. C....
wstęp biletowany