kategoria: Sport
1 czerwiec 2024

Rusza sezon kąpielowy, w regionie będzie 47 kąpielisk

zdjęcie: Rusza sezon kąpielowy, w regionie będzie 47 kąpielisk / pixabay/8079298
W rozpoczynającym się od soboty sezonie kąpielowym, w regionie będzie funkcjonowało 47 kąpielisk - poinformował PAP warmińsko-mazurski sanepid. To o trzy kąpieliska więcej niż przed rokiem.
REKLAMA

Sezon kąpielowy rozpoczyna się co roku 1 czerwca i trwa do 30 września. Od decyzji organizatorów poszczególnych kąpielisk zależy, czy będą one otwarte przez cały sezon, czy tylko przez jego część.

"W tym roku w woj. warmińsko-mazurskim uchwałami rad gmin zostało wyznaczonych 47 kąpielisk, o trzy więcej niż w poprzednim sezonie" - poinformowała PAP kierownik oddziału higieny komunalnej w wojewódzkiej stacji sanepidu Agnieszka Jankowska.

Jak dodała, od 1 czerwca mają ruszyć trzy z nich - nad Niegocinem w bazie harcerskiej w Rydzewie, nad jeziorem Dadaj w Rukławkach i nad jeziorem Bartężek w Tardzie. Pozostałe będą sukcesywnie otwierane przez cały sezon kąpielowy, większość po połowie czerwca. Np. w Olsztynie będą trzy miejskie kąpieliska: dwa nad jeziorem Ukiel a jedno nad Skandą. Zaczną działać w pierwszy dzień wakacji, tj. 22 czerwca.

Służby sanitarno-epidemiologiczne nie wiedzą jeszcze, ile będzie tzw. miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, które mogą funkcjonować nie dłużej niż 30 dni w roku. Informacje na ten temat mają spływać na bieżąco od gmin, gdy organizatorzy będą składać wnioski. W poprzednim sezonie było około 40 takich miejsc w regionie.

Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi badanie wody przed otwarciem sezonu kąpielowego, a następnie nie mniej niż trzy razy w sezonie - tak, aby przerwa między badaniami nie przekraczała miesiąca. Badania są również prowadzone za każdym razem w przypadku zaistnienia sytuacji mogącej powodować pogorszenie jakości wody w kąpielisku.

Według danych sanepidu, w trakcie ubiegłorocznego sezonu tymczasowe zakazy kąpieli były wprowadzane w trzech kąpieliskach w województwie - nad Jeziorem Domowym w Szczytnie ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody, a na dwóch kąpieliskach nad Ukielem w Olsztynie z powodu zakwitu sinic.

"Zakwity sinic w pojedynczych kąpieliskach zdarzają się co roku. Jeżeli pogoda jest upalna i bezwietrzna oraz panuje duże nasłonecznienie, to namnażanie się sinic jest naturalnym procesem zachodzącym w zbiornikach wodnych" - przypomniała Jankowska.

Osoby planujące wypoczynek mogą sprawdzić czystość wody w kąpieliskach w serwisie kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego - sk.gis.gov.pl. Można tam znaleźć informacje m.in. o jakości wody, infrastrukturze kąpieliska oraz terminie rozpoczęcia i zakończenia sezonu w wybranym kąpielisku. (PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ js/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Elbląg
19.7°C
wschód słońca: 04:08
zachód słońca: 21:19
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Elblągu

kiedy
2024-06-22 09:00
miejsce
Bulwar Zygmunta Augusta, Elbląg,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-26 19:00
miejsce
Klub MJAZZGA, Elbląg, ul. Kowalska...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-12 18:00
miejsce
Klub MJAZZGA, Elbląg, ul. Kowalska...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-25 19:00
miejsce
Biblioteka Elbląska im. C....
wstęp biletowany