kategoria: Turystyka
20 maj 2024

Awaria mostu obrotowego w Giżycku - ruch jachtów w tym miejscu wstrzymany

zdjęcie: Awaria mostu obrotowego w Giżycku - ruch jachtów w tym miejscu wstrzymany / pixabay/8155029
Od poniedziałku zabytkowy most obrotowy w Giżycku na kanale łuczańskim nie będzie otwierany dla żeglarzy. Oznacza to, że jachty i statki nie będą mogły pod nim przepłynąć. Nie wiadomo, jak długo potrwa usunięcie awarii mostu.
REKLAMA

Decyzja o bezterminowym zamknięciu mostu zapadła w poniedziałek. Zastępca dyrektora Zarządy Dróg Powiatowych w Giżycku Przemysław Jarmołowicz powiedział PAP, że we wtorek rano odbędą się oględziny mostu i ocena sytuacji.

"Sądzimy, że zepsuło się łożysko. Mamy nadzieję, że to słuszny trop i że uda się nam w miarę szybko naprawić most" - powiedział Jarmołowicz, ale dodał, że do czasu naprawienia most nie będzie otwierany. Oznacza to, że jachty, czy duże statki nie będą mogły popłynąć kanałem łuczańskim. W ocenie Jarmołowicza ruch na jeziorach jest jeszcze znikomy, stąd drogowcy mają nadzieję, że awaria nie przysporzy wielu kłopotów.

Po sezonie, jesienią, planowany jest duży, kompleksowy remont tego mostu. Wiąże się to z tym, że podczas ubiegłorocznego remontu kanału zostały uszkodzone przyczółki mostu obrotowego. Pieniądze na remont giżyccy drogowcy otrzymali z "Polskiego Ładu", jest już wyłoniony wykonawca prac remontowych.

Liczący ponad 100 lat most obrotowy nad kanałem łuczańskim ma 20 metrów długości i 8 metrów szerokości. Waży 100 ton i ręcznie obsługuje go jedna osoba. Ten most w sezonie przyciąga rzesze turystów, a jego pierwsze majowe otwarcie w symboliczny sposób otwiera sezon turystyczny na Mazurach.

Mimo, że w warmińsko-mazurskim jest kilka mostów obrotowych ten jest najbardziej znany i rozpoznawalny.

Przęsło mostu w Giżycku obraca się w bok o 90 stopni i ustawia się równolegle do nabrzeża. Otwarcie mostu wstrzymuje ruch kołowy i umożliwia przepływanie jednostek wodnych po kanale.(PAP)

autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Elbląg
19.7°C
wschód słońca: 04:08
zachód słońca: 21:19
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Elblągu

kiedy
2024-06-22 09:00
miejsce
Bulwar Zygmunta Augusta, Elbląg,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-26 19:00
miejsce
Klub MJAZZGA, Elbląg, ul. Kowalska...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-12 18:00
miejsce
Klub MJAZZGA, Elbląg, ul. Kowalska...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-25 19:00
miejsce
Biblioteka Elbląska im. C....
wstęp biletowany