Leśnicy zachęcają do odwiedzania Wysoczyzny Elbląskiej
"Zachęcamy do odwiedzania lasu i poznawania jego tajemnic. Tym razem przygotowaliśmy dwie tablice edukacyjne, które opowiadają o historii Wysoczyzny Elbląskiej"- przekazał PAP rzecznik nadleśnictwa Elbląg Jan Piotrowski.
Jedna tablica informuje o Kamieniu Cesarskim oraz innych ciekawych głazach, które można spotkać w lasach Nadleśnictwa Elbląg. Przy tej okazji leśnicy nieco odświeżyli także sam obelisk znajdujący się ok. 150 metrów w głąb lasu. Tablica jak i głaz znajdują się przy drodze pomiędzy miejscowością Łęcze, a Pagórki (po ok. 400 m za zjazdem do leśniczówki leśnictwa Górki).
Druga tablica opisuje historię grodziska znajdującego się w miejscowości Łęcze. Aby do niego dotrzeć, należy udać się z Łęcza czerwonym szlakiem Kopernikowskim w kierunku Suchacza. Po ok. 500 metrach przy szlaku jest tablica z informacjami.
Leśnicy zapraszają do odkrywania tajemnic lasów Nadleśnictwa Elbląg. Pomocna w tym jest aplikacja mobilna "Kraina Buka".(link do pobrania: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.wm.kraina.buka)
Wysoczyzna Elbląska znajduje się w zachodniej części województwa warmińsko–mazurskiego. Chroniąc najcenniejsze wartości przyrodnicze i kulturowe utworzono Park Krajobrazowy "Wysoczyzny Elbląskiej". Obejmuje on swym zasięgiem obszar bardzo urozmaicony i niezwykle ciekawy zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historyczno-kulturowym. Krawędź Wysoczyzny pocięta jest licznymi wąwozami, którymi płyną malownicze strumienie. Bardzo bogata jest szata roślinna, ciekawostką jest występowanie na tym terenie gatunków górskich.
Najcenniejsze fragmenty zbiorowisk leśnych chronione są w rezerwatach: "Buki Wysoczyzny Elbląskiej", "Kadyński Las" oraz "Pióropusznikowy Jar". Występują tu liczne zwierzęta. Przez teren Wysoczyzny przebiegają trasy przelotów wielu ptaków. Wysoczyzna Elbląska nie od dziś jest wielką atrakcją dla turystów. Do niewątpliwych atrakcji Wysoczyzny można zaliczyć domy podcieniowe w Łęczu, Kamionku Wielkim i Hucie Żuławskiej, dawną rezydencję w Kadynach, dwory i majątki ziemskie w Zajeździe, Pogórzu,Połoninach, Bielanach i w Elblągu. Na Wysoczyźnie znajdują się liczne wsie. Wsią o bardzo bogatej historii są Kadyny. Miejscowość z pałacem i parkiem oraz wspaniale urządzonym gospodarstwem - w tym stadniną koni - stała się ulubioną letnią rezydencją cesarza Niemiec Wilhelma II. Od zachodu i północy rozciąga się piękny widok na Zalew Wiślany i Mierzeję Wiślaną.
Leśnicy przypominają, że wybierając się do lasu dobrze jest ubrać odpowiednie obuwie, spodnie i bluzkę z długim rękawem, oraz mieć ze sobą wodę i naładowany telefon komórkowy. Nadleśnictwo Elbląg przygotowuje i porządkuje wszystkie szlaki turystyczne i miejsca wypoczynku oraz remontuje urządzenia turystyczne. (PAP)
autor: Agnieszka Libudzka
ali/ apiech/