kategoria: Turystyka
26 kwiecień 2024

Policjanci rozpoczynają służby patrolowe na wodzie

zdjęcie: Policjanci rozpoczynają służby patrolowe na wodzie / pixabay/2408590
W tym roku bezpieczeństwa na akwenach Warmii i Mazur będzie pilnowało 75 policjantów z patroli wodnych. Od soboty do końca września będą kontrolować m.in. trzeźwość użytkowników sprzętu pływającego i uprawnienia sterników.
REKLAMA

Jak zapowiedziała warmińsko-mazurska policja, pierwsze patrole wodne pojawią się w najbliższą sobotę i będą widoczne przez całą majówkę, m.in. na największych jeziorach w województwie i Zalewie Wiślanym.

"Będziemy kontrolować uprawnienia, które są niezbędne do tego, żeby poruszać się daną jednostką pływającą czy dokumenty rejestracyjne, ale przede wszystkim stan trzeźwości wszystkich użytkowników sprzętu pływającego" - przekazał koordynator ds. służby na wodach KWP w Olsztynie st. asp. Tomasz Kurstak.

Podczas tegorocznego sezonu nawigacyjnego na wodach regionu będzie pełnić służbę 75 specjalistycznie przeszkolonych policjantów, którzy mają do dyspozycji 33 łodzie i sprzęt ratunkowy. Zadbają o bezpieczeństwo nie tylko żeglarzy i motorowodniaków, ale także turystów wypoczywających nad brzegiem, m.in. w. okolicach kąpielisk.

"Najczęstszym grzechem wodniaków jest brawura. Apelujemy o zdrowy rozsądek, zwłaszcza w pierwszych dniach, kiedy każdy jest spragniony odrobiny adrenaliny np. przy sprzęcie motorowodnym" - ocenił policjant.

Dodał, że problemem jest także brak powszechnego używania na wodzie kamizelek ratunkowych czy środków asekuracyjnych, które gwarantują bezpieczeństwo. Według niego część wodniaków nawet nie wie, gdzie na pokładzie znajduje się taki sprzęt.

W ubiegłorocznym sezonie na Warmii i Mazurach policyjni wodniacy przeprowadzili ponad 1900 interwencji na akwenach i w ich pobliżu. Ujawnili w ich trakcie 80 osób, które - będąc pod wpływem alkoholu - korzystały z różnych sprzętów pływających.

Przez cały 2023 rok w regionie utonęły 33 osoby, z czego 10 osób w czasie wakacji, natomiast 18 osób - od maja do końca września. (PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Elbląg
16.6°C
wschód słońca: 04:08
zachód słońca: 21:19
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Elblągu

kiedy
2024-06-22 09:00
miejsce
Bulwar Zygmunta Augusta, Elbląg,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-26 19:00
miejsce
Klub MJAZZGA, Elbląg, ul. Kowalska...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-12 18:00
miejsce
Klub MJAZZGA, Elbląg, ul. Kowalska...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-25 19:00
miejsce
Biblioteka Elbląska im. C....
wstęp biletowany