reklama
kategoria: Zdrowie
1 czerwiec 2019

Czy istnieje zdrowa suplementacja?

fot. nadesłane
Szybko schudniesz, minął nieprzyjemne objawy, poczujesz się lepiej, postawi cię na nogi, będziesz mieć piękniejsze włosy/skórę/paznokcie – to tylko kilka z argumentów wziętych prosto z reklam suplementów diety. Producenci zapewniają nas o ich korzystnym wpływie na zdrowie, a wręcz konieczności zażywania, aby to zdrowie utrzymać. W niektórych reklamach można usłyszeć, że nie jest możliwe uzupełnienie potrzeb organizmu na witaminy czy składniki mineralne samą dietą. Czy taka jest prawda? Czy musimy suplementować składniki odżywcze, żeby być zdrowym?
REKLAMA
Rola suplementów diety

Ulegając reklamom, Polacy kupują coraz więcej pseudo-leków, które mają pomóc na wszystkie trapiące ich dolegliwości. Wiele osób uważa, że skoro reklamują dany środek jako remedium na objawy, które mamy, to wystarczy, że zaczniemy przyjmować preparat i wszystko będzie w porządku. Takim zachowaniem możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Zadaniem suplementów jest uzupełnienie niedoborów w organizmie. Podstawowym źródłem zaspokajającym nasze potrzeby powinna być dobrze zbilansowana i różnorodna dieta. Wprowadzenie jakiegokolwiek suplementu powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem i wykonaniem odpowiednich badań, sprawdzających stężenie danego składnika w organizmie. Wiele leków wchodzi w reakcje z innymi substancjami, dlatego warto zachować ostrożność. Istotna jest także zawartość substancji czynnych w preparatach. Suplementy diety, w porównaniu do leków, nie muszą przechodzić badań klinicznych, a co za tym idzie, nie mają potwierdzonego działania ani ilości substancji w dawce preparatu. Może więc okazać się, że będziemy przyjmować preparat, ale niedobór będzie się pogłębiał.

Należy pamiętać, że nie tylko niedobory są szkodliwe dla zdrowia. Coraz częściej Polaków dotykają skutki nadmiarów składników odżywczych. Niestety, są one dużo trudniejsze do „naprawy” niż niedobory. Jedną z przyczyn takiego stanu jest nadmierna suplementacja. Winą za to można obarczyć reklamy, które wmawiają nam, że potrzebujemy coraz więcej i więcej witamin i innych składników oraz producentów pseudo-leków, którzy prześcigają się w coraz większych dawkach substancji czynnych. Należy także zwrócić uwagę na to, że obecnie, duża część żywności przetworzonej jest wzbogacana w witaminy i składniki mineralne. Płatki do mleka, jogurty, soki, dżemy, napoje energetyczne, preparaty dla dzieci, a nawet herbaty mają dodatek witaminy C, A i D, wapnia, magnezu czy żelaza. Jeśli nasza dieta jest bogata w takie produkty spożywcze to należy się zastanowić czy suplementacja jest w ogóle konieczna.

Czym jest zdrowa suplementacja?

Jeśli podejrzewamy, że możemy mieć niedobory jakiegoś składnika odżywczego to przede wszystkim zadajmy sobie pytanie czy produkty, które jemy na co dzień są bogate w dany składnik odżywczy. Jeśli nie, to w pierwszej chwili warto wprowadzić je do diety i obserwować reakcje organizmu. Pamiętajmy, że nie uzupełnimy niedoborów z dnia na dzień. Jeśli po miesiącu, nasze objawy nie minął, warto zgłosić się do lekarza, przedstawić objawy i poprosić o skierowanie na badania. Na podstawie wyników lekarz ustali plan działa i rodzaj preparatów, którymi będziemy uzupełniać niedobory. Pamiętajmy, że objawy niedoborów mogą wskazywać na głębsze problemy zdrowotne i próba leczenia się na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Czy stosujecie suplementy? Jakie najczęściej? Czy zauważyliście poprawę zdrowia, od kiedy stosujecie suplementacje?

Już za tydzień zapraszam na kolejny artykuł, którego głównym tematem będzie: Czy istnieje idealna dieta?

Aneta Strelau - od 15 lat dietetyczka kliniczna. Członkini Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dietetyków DIETS/ EFAD, Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i Na Diecie Bezglutenowej, Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wiceprezeska Fundacji promującej sport wśród dzieci i młodzieży „Warszawska Asocjacja Rugby. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy: www.strelau.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Elbląg
2.3°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 15:26
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Elblągu

kiedy
2024-11-30 20:00
miejsce
Klub MJAZZGA, Elbląg, ul. Kowalska...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 21:00
miejsce
Epoca, Elbląg, Brzozowa 10
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-03 19:00
miejsce
Beczka Elbląg, Elbląg, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 19:00
miejsce
Klub MJAZZGA, Elbląg, ul. Kowalska...
wstęp biletowany