19 listopad 2020

GUS: zatrudnienie w październiku rdr spadło o 1,0 proc., mdm wzrosło 0,1 proc.

fot. PAP
Dynamika zatrudnienia poprawiła się w październiku, ale w kolejnych miesiącach tego roku wskaźniki pogorszą się z uwagi na obowiązujące wz. z pandemią restrykcje - wskazał w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do danych GUS.
REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek, że zatrudnienie w październiku rdr spadło o 1,0 proc., mdm wzrosło 0,1 proc.

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w październiku rok do roku był mniejszy od mediany rynkowych prognoz (-1,1 proc.). Zastrzegli, że dane obejmują okres, w którym obostrzenia dotykały głównie sektor gastronomiczny. "W listopadzie należy spodziewać się słabszych wyników z uwagi na zawieszenie funkcjonowania galerii handlowych" - ocenili i podkreślili, że straty w tych branżach dotychczas miały w znacznej mierze charakter czasowy – "zatrudnienie odbijało w momencie znoszenia obostrzeń".

Według przytoczonej przez PIE analizy Google Trends obawy Polaków o utratę pracy są mniejsze niż w kwietniu.

Eksperci zwrócili uwagę, że liczba zawieszeń działalności gospodarczych w listopadzie była mniejsza niż w 2019 r., na co wskazują dane CEIDG, a liczba wznowień o 20-30 proc. niższa niż rok temu - co sugeruje niższy popyt na prace sezonowe w okresie przedświątecznym. "Spodziewamy się, że spadek zatrudnienia w IV kw. dla danych z gospodarki narodowej będzie istotnie głębszy niż w sektorze przedsiębiorstw" - ocenili.

PIE odniósł się też do danych GUS dot. dynamiki wynagrodzeń. Według GUS przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku wyniosło 5 tys. 458,88 zł, co oznacza wzrost o 4,7 proc. rdr. "W listopadzie wynik będzie niższy z uwagi na wypłatę świadczeń postojowych dla pracowników handlu, rekreacji i kultury oraz gastronomii" - zaznaczyli analitycy. (PAP)

maja/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
26667
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Elblągu

kiedy
2021-06-05 18:00
miejsce
Centrum Sztuki Galeria EL, Elbląg,...
wstęp biletowany